Aktualności

 

WALCOWNIA. WEEKEND OTWARCIA 9.05.2020-10.05.2020 r.

Największa poprzemysłowa hala udostępniona dla zwiedzających na Śląsku zaprasza do zwiedzenia jedynego w Europie kompletnego ciągu technologicznego do produkcji blach cynkowych. Zespół zabytkowych maszyn i urządzeń zajmuje powierzchnię blisko 3000 m2. Maszyny uruchamiane są o godzinie 12:00 i 14:00 w Sobotę i Niedzielę. Muzeum przystosowane jest do samodzielnego zwiedzania, ale na chętnych czekać będzie Przewodnik.(…)

Przeczytaj więcej

WALCOWNIA ZAMKNIĘTA

W trosce o Państwa zdrowie i bezpieczeństwo Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska postanowiła zamknąć wszystkie podległe sobie placówki muzealne do odwołania, w tym Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA w Katowicach. Zespół Walcowni,

Przeczytaj więcej

Weekend za pół ceny!

Z przyjemnością informujemy Państwa, że bierzemy udział w tegorocznej akcji Polska zobacz więcej – Weekend za pół ceny.W dniach 20-22 marca 2020 r. przy zakupie normalnego biletu wstępu (ciąg technologiczny, wystawa źródeł napędu) będzie uwzględniana zniżka w wysokości -50%.  Serdecznie zapraszamy,Zespół Walcowni

Przeczytaj więcej

Serdecznie zapraszamy na wystawę “Kobieta jest wystawą, wystawa jest kobietą”

Serdecznie zapraszamy na wystawę pt.: “Kobieta jest wystawą, wystawa jest kobietą”. W związku z obchodzonym stuleciem nadania praw wyborczych kobietom w Polsce, 2018 rok został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Praw Kobiet. Decyzji tej towarzyszyły – i nadal towarzyszą – liczne wystawy odkrywające lub przypominające rolę kobiet w historii, konkretne biografie postaci szczególnie zasłużonych,(…)

Przeczytaj więcej

Festiwal “Niepodległa z Walcownią – II edycja” 11.11.2019 – zapraszamy

Szanowni Państwo, 11 listopada zapraszamy na kolejną edycję cyklicznego wydarzenia pt.: “Niepodległa z Walcownią”, związaną z obchodami 100 – letniej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W naszej Walcowni czeka na Państwa wiele atrakcji związanych z dziedzictwem narodowym naszego kraju. W programie: 10:00 – 15:00 Pokaz grup rekonstrukcji historycznej: GRH LWP, GRH Milicji Obywatelskiej i Czerwonych(…)

Przeczytaj więcej

Festiwal Giesche 3 stany skupienia Śląska – fotorelacja z wydarzenia

Szanowni Państwo, jeszcze raz serdecznie dziękujemy Państwu za liczny udział w Festiwal Giesche 3 stany skupienia Śląska, który odbywał się w Walcownia, Galeria Szyb Wilson, Miejski Dom Kultury “Szopienice – Giszowiec” w Katowicach, Oddział Muzeum Historii Katowic -Dział Etnologii Miasta, Fabryka Porcelany. Projekt został współfinansowany dzięki środkom z Samorządu Województwa Śląskiego (Szlak Zabytków Techniki) organizowany przez Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia. Do(…)

Przeczytaj więcej

Festiwal Giesche 3 stany skupienia Śląska! – rezerwacje

Szanowni Państwo, Serdecznie zapraszamy na III edycję Festiwalu Giesche! W tym roku, podstawą festiwalu będzie fabularyzowana gra miejska, oparta fabularnie o historię zakładów oraz miejsc bezpośrednio związanych ze spółką ,,Giesche S.A.” – o tzw. ,,Spadkobierców Gieschego”. Zaliczają się do nich podmioty należące do Szlak Zabytków Techniki (SZT) w których gra będzie miała miejsce. Kolejno będziemy(…)

Przeczytaj więcej

Debata kandydatów na posłów i senatorów w Walcowni! 1.10.2019

Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy do naszego muzeum na Debatę. 1 października 2019 (wtorek) o godzinie 17.00 w Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia odbędzie się debata kandydatów na posłów i senatorów, poświęcona dziedzictwu przemysłowemu Śląska, potrzebie jego ratowania i ochrony, roli zabytków techniki i ich znaczeniu kulturowym. W debacie wezmą udział: 1. Aleksandra Jelonek – Komitet Wyborczy POLSKIE STRONNICTWO(…)

Przeczytaj więcej

21-22.09 Jazz Art Fashion Festival i Podsumowanie “Festiwalu Murali”?

Szanowni Państwo, w niedzielę 22.09 podczas drugiego dnia Jazz Art Fashion Festival nastąpi zaprezentowanie muralu autorstwa artystki Mona Tusz w ramach podsumowania “Festiwalu Murali?”. Podczas prezentacji obecna będzie artystka z którą będzie można porozmawiać o sztuce street art’owej. Mural powstaje na jednej ze ścian szczytowych na osiedlu, które znajduje się tuż przy Muzeum Hutnictwa Cynku(…)

Przeczytaj więcej

Historia hutnictwa cynku i ołowiu – Europejskie Dni Dziedzictwa

Zapraszamy na tegoroczną edycję Europejskich Dni Dziedzictwa. Przemiany polityczne nierozerwalnie związane są ze zmianami gospodarczymi. Hutnictwo cynku oraz przemysł na Śląsku są idealnym polem do zaobserwowania tego związku. W naszym Muzeum można poznać tło wspomnianych przemian. 7 oraz 14 września 2019| sobota 11.00-12.30 gawęda “Historia hutnictwa cynku i ołowiu” rzucająca światło na zawiłe kwestie związane(…)

Przeczytaj więcej