Aktualności

 

Festiwal Giesche 3 stany skupienia Śląska! – rezerwacje

Szanowni Państwo, Serdecznie zapraszamy na III edycję Festiwalu Giesche! W tym roku, podstawą festiwalu będzie fabularyzowana gra miejska, oparta fabularnie o historię zakładów oraz miejsc bezpośrednio związanych ze spółką ,,Giesche S.A.” – o tzw. ,,Spadkobierców Gieschego”. Zaliczają się do nich podmioty należące do Szlak Zabytków Techniki (SZT) w których gra będzie miała miejsce. Kolejno będziemy(…)

Przeczytaj więcej

Debata kandydatów na posłów i senatorów w Walcowni! 1.10.2019

Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy do naszego muzeum na Debatę. 1 października 2019 (wtorek) o godzinie 17.00 w Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia odbędzie się debata kandydatów na posłów i senatorów, poświęcona dziedzictwu przemysłowemu Śląska, potrzebie jego ratowania i ochrony, roli zabytków techniki i ich znaczeniu kulturowym. W debacie wezmą udział: 1. Aleksandra Jelonek – Komitet Wyborczy POLSKIE STRONNICTWO(…)

Przeczytaj więcej

21-22.09 Jazz Art Fashion Festival i Podsumowanie “Festiwalu Murali”?

Szanowni Państwo, w niedzielę 22.09 podczas drugiego dnia Jazz Art Fashion Festival nastąpi zaprezentowanie muralu autorstwa artystki Mona Tusz w ramach podsumowania “Festiwalu Murali?”. Podczas prezentacji obecna będzie artystka z którą będzie można porozmawiać o sztuce street art’owej. Mural powstaje na jednej ze ścian szczytowych na osiedlu, które znajduje się tuż przy Muzeum Hutnictwa Cynku(…)

Przeczytaj więcej

Historia hutnictwa cynku i ołowiu – Europejskie Dni Dziedzictwa

Zapraszamy na tegoroczną edycję Europejskich Dni Dziedzictwa. Przemiany polityczne nierozerwalnie związane są ze zmianami gospodarczymi. Hutnictwo cynku oraz przemysł na Śląsku są idealnym polem do zaobserwowania tego związku. W naszym Muzeum można poznać tło wspomnianych przemian. 7 oraz 14 września 2019| sobota 11.00-12.30 gawęda “Historia hutnictwa cynku i ołowiu” rzucająca światło na zawiłe kwestie związane(…)

Przeczytaj więcej

Festiwal Murali? – street art – Harmonogram

Serdecznie zapraszamy na warsztaty street-artowe z Moną Tusz – artystką, której prace zmieniły już część naszego regionu, a teraz wspólnie odmienimy niewielkie osiedle, przylegające do Walcowni Cynku. Podczas spotkań zapoznamy się z niestandardowymi technikami pracy streetartowca. Będziemy wycinać szklane płytki i malować na nich wizerunki postaci ze śląskiej mitologii i ich interpretacje, tworzyć mozaiki z(…)

Przeczytaj więcej

Festiwal Murali? – fotorelacja z trwającego wydarzenia

Szanowni Państwo, chcemy pochwalić się efektami naszej pracy – “Festiwal Murali?” przez cały czas trwa w naszym obiekcie. Za nami takie warsztaty, jak: ,,Duchy o historii” wprowadzające w historię hutnictwa. Efektem spotkania było między innymi powstanie prac ,,Duch hutnictwa”, które odbyły się 26 lipca. 29 lipca w naszym Muzeum upłynął pod znakiem drugiej tury warsztatów(…)

Przeczytaj więcej

Festiwal Murali?

Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy osoby w wieku od 11 do 111 lat na bezpłatne warsztaty w ramach ,,Festiwalu Murali?”. Uczestnicy będą mogli wcielić się w detektywa, historyka, streetartowca oraz kuratora wystawy. Spotkania poprowadzą między innymi: Fundacja Ośrodka KARTA oraz Mona Tusz. Przewidujemy podział uczestników na grupy (poniedziałkowe/piątkowe; dopołudniowe/popołudniowe).Dla chętnych przygotowaliśmy ankiety zgłoszeniowe znajdujące się poniżej.(…)

Przeczytaj więcej

Industriada 2019 – Bal Hutnika w Walcowni

8-go czerwca 2019 roku Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA zaprasza na ‘Bal Hutnika w Walcowni”. W tym roku świętujemy! Obchodzimy 10-lecie Industriady – czyli wielkie Święto Szlaku Zabytków Techniki, które należy uczcić balem, a najlepiej “Balem Hutnika w Walcowni”. Nie może Was zabraknąć! W programie: 11:00 – 14:00 Oprowadzanie z Nestorami – zwiedzanie z przewodnikiem Oprowadzimy(…)

Przeczytaj więcej

Dzień Dziecka w Muzeum Walcownia, czyli Twórczy Bajtel w Hucie!

Dzień Dziecka to szczególny czas dla wszystkich najmłodszych. Z tej okazji Muzeum Hutnictwa Cynku „Walcownia” zaprasza na niekonwencjonalne warsztaty dla dzieci. Projekt ma za zadanie pobudzić dzieci do kreatywnej pracy i wyzwolić w nich artystyczne zainteresowania. Poprzez działanie twórcze uczestnicy zapoznają się z historią obiektu, oswoją się z przestrzenią, zapamiętają wygląd maszyn, z którymi nie(…)

Przeczytaj więcej

Noc Muzeów w Walcowni

Serdecznie zapraszamy do Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia na tegoroczną Noc Muzeów! W tym roku odbędzie się w nocy z 18 na 19 maja 2019 r. Noc w Muzeum w Walcowni – (19.00-22.00) – wejście za 1 zł: – 19.00 – spotkanie autorskie z Anną Sikora i Małgorzatą Piekoszewską dotyczące wystawy ,,Tradycja w materii” (rezerwacje prosimy(…)

Przeczytaj więcej