Industriada 2015_ HOMO FABER / HOMO LUDENS

Motyw pracy towarzyszący tegorocznej edycji INDUSTRIADY – Święta Szlaku Zabytków Techniki stał się inspiracją dla wydarzeń prezentowanych w Walcowni Cynku w Katowicach. Praca w jej różnych odsłonach, ale i wypoczynek – czas, w którym człowiek oddaje się zabawie to tematy podejmowane przez twórców i pomysłodawców tegorocznego programu.

Za pomocą czterech obszarów tematycznych: sztuki, muzyki, industrialu, dziedzictwa i warsztatów opowiemy Państwu o człowieku i jego doświadczeniach w pracy i zabawie. Homo ludens / homo faber.

PROGRAM:

14.00 – 18.00
„Śląskie miasteczko“ / Warsztaty artystyczne dla dzieci odwołujące się do tradycji pracy i zabaw śląskich.
Za pomocą różnych technik, artystycznych rozwiązań i środków, najmłodsi uczestnicy będą mieli okazję współtworzyć i rozwijać miasteczko, w którym będzie można pracować, bawić się i odpoczywać. Wspólnie z animatorami dzieci będą mogły uczestniczyć w kilku działaniach/etapach tworzenia miasta: budowaniu i ozdabianiu śląskich familoków, sadzeniu kwiatów i pielęgnowaniu stworzonych przez siebie klombów, przygotowywaniu i ozdabianiu form z masy solnej w kształcie ciasteczek i innych słodyczy, które nawiązywać będą do tradycyjnych śląskich wypieków, a także zabawach / doświadczeniach chemicznych z wykorzystaniem produktów spożywczych i wykonywaniu przedmiotów/gadżetów codziennego użytku z wykorzystaniem wzornictwa śląskiego.
Sadzonki i inne przygotowane przedmioty powędrują wraz z uczestnikami do domów – jako pamiątka i nagroda za włożoną inwencję i trud.

14.00 – 20.00
Wystawa Walcowni Cynku w Katowicach – Szopienicach / Zwiedzanie Walcowni
Wystawa stała Walcowni Cynku prezentująca hutnictwo cynku na Górnym Śląsku zostanie zaaranżowana w hali, gdzie znajduje się zabytkowy ciąg służący do walcowania blachy cynkowej, uruchomiony w 1904 roku. W przestrzeni hali zaprezentowana zostanie historia oraz technologie hutnictwa cynku. Wystawa pokaże w zarysie historię najważniejszych koncernów i hut produkujących cynk na Górnym Śląsku. Ponadto odtworzone zostanie wnętrze hutniczej pracowni chemicznej prowadzącej badania jakościowe oraz stanowisko wysyłki gotowych wyrobów, gdzie chcemy pokazać zwiedzającym możliwości zastosowania cynku.

14.00 – 20.00
„Erwin Sówka, czyli o znakach na niebie i ziemi“. Wystawa prac Erwina Sówki /
16.00 – spotkanie z artystą
Erwin Sówka to całkowicie odrębna indywidualność artystyczna, wielki outsider, oryginalny malarz uznawany za klasyka śląskiej sztuki nie tylko nieprofesjonalnej. Natchniony wizjoner, który poprzez malarstwo poszukuje transcendentnego wymiaru naszego istnienia. Urodzony w 1936 roku w Giszowcu. W młodości znalazł się w kręgu oddziaływania „śląskich okultystów”, od 1956 r. należał do Grupy Janowskiej, koła malarzy amatorów skupionych od połowy lat 50 przy Kopalni „Wieczorek”. Wystawa jego prac w przestrzeni Walcowni Cynku będzie szczególna nie tylko ze względu na charakter i niezwykłość jego sztuki. Wyjątkowym akcentem ekspozycji stanie się obraz zatytułowany „Uthemann“ namalowany przez artystę specjalnie z okazji Industriady.

14.00 – 20.00
„Homo faber / homo ludens“- wystawa
Za pomoca kilku wielkoformatowych wydruków, umieszczonych na specjalnie przygotowanych ekspozytorach w przestrzeni Walcowni Cynku, wystawa prezentuje reprodukcje wybranych prac / fotografii i obrazów (m.in. Adolfa Menzla, Maxa Steckla, Joanny Helander). Ekspozycja jest przewrotną dedykacja dla postindustrialnych miejsc,
uwzgledniajaca w swej formie aspekt zarówno pracy, jak i wypoczynku. Wystawa jest artystycznym wyrazem hasła „Praca“, czyli motta tegorocznej Industriady.

14.00 – 20.00
Działania muzyczne w wykonaniu AGF i Milky Wishlake
Po raz kolejny architektura starej Walcowni Cynku w Katowicach – Szopienicach, w której czas jakby świadomie zatrzymał wyraźne ślady dawnej atmosfery i pracy, stanie się przestrzenią muzycznych wariacji nawiązujących do odgłosów, jakie niosła ze sobą praca ludzi i maszyn. Niemiecka artystka AGF i polski muzyk Milky Wishlake usytuowani wśród starych walcarek i pieców stworzą cykl mini-koncertów i muzycznych eksperymentów dedykowanych industrialnym obiektom.

AGF, czyli Antye Greie-Ripatti jest innowatorką współczesnej muzyki elektronicznej, wokalistką, producentką, artystką wizualną, poetką, kuratorką wystaw. Karierę zaczynała w duecie Laub, grającym elektro-pop. W międzyczasie zaczęła także rozwijać swoje zainteresowania możliwościami nowych technologii – by wspomnieć jej album „Head Slash Bauch“, na którym przetworzyła fragmenty skryptu html i instrukcji do software na muzykę elektroniczną.
www.soundcloud.com/agf-antye-greie

Milky Wishlake, czyli Kamil Zawiślak, to pianista, kompozytor, wokalista, producent. Głównymi inspiracjami są dla niego cisza, spokój i przestrzeń. W jego muzyce można doszukać się inspiracji elektroniką i ambientem, ale też bardzo wyraźnych nawiązań do popu, funku czy r’n’b.
www.facebook.com/milkywishlake

14.00 – 20.00
Szychtownica
Podziel się historią Twoich Bliskich! Przygotuj informację na temat osób Ci znanych, którzy pracowali w wybranych obiektach Górnego Śląska i uzupełnij platformę Szychtownica!
Każdy uczestnik, który chciałby podzielić się historią bliskich osób pracujących w jednym z obiektów przemysłowych Górnego Śląska, dzięki specjalnie przygotowanym stanowiskom w hali Walcowni, przy pomocy instruktora, będzie mógł uzupełnić internetową platformę Szychtownica o przygotowane wcześniej informacje. Zapraszamy!

14.00 – 20.00
Zagłębie Ruhry w filmie i fotografii
Zagadnienia związane z rozwojem przemysłu są uniwersalne, a ich doświadczenie tożsame dla wielu europejskich krajów i regionów. Ze względu na podobieństwa tradycji Górnego Śląska i Zagłębia Ruhry, ale też inspirujących dla nas wypracowanych przez niemiecki region przykładów wykorzystania postindustrialnego dziedzictwa, postanowiliśmy stworzyć projekt, który nakreśli wspólne mapę wspomnień przemysłowego świata. W kilku miejscach hali Walcowni Cynku prezentowane będą filmy i fotografie dokumentujące historie wybranych obiektów przemysłowych Zagłębia Ruhry, m.in. film „ARAL Archiv, Benzol, Krauftsto- aus Kohle“. Materiały pochodzą ze zbiorów archiwalnych Stiftung Zollverein w Essen.

WSTĘP WOLNY!

Organizatorzy:
Śląskie. Pozytywna Energia
Instytucja Kultury Ars Cameralis
Walcownia – Muzeum Hutnictwa Cynku w Katowicach

Partnerzy:
Stiftung Zollverein
bro.Kat
Hotel Monopol
Art4net
Marbet Style

Patroni medialni:
Gazeta Wyborcza
AMS
Ultramaryna

Aktualności/ więcej na: https://www.facebook.com/events/852409354796886/