Muzeum

Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA należy do grona największych obiektów muzealnych w Polsce. Dla zwiedzających udostępniamy ponad 5000 m2 powierzchni wystawienniczej zorganizowanej w poprzemysłowej przestrzeni w halach dawnej walcowni cynku.

W Muzeum prezentowane są 3 wystawy stałe:

Historia rozwoju hutnictwa metali nieżelaznych

Historyczne zdjęcie hali maszyn parowych w MHC Walcownia

W oparciu o unikatowy ciąg technologiczny do produkcji blach cynkowych przedstawiana jest historia przerobu cynku. Ciąg technologiczny tworzą m.in. piece do topienia, piec grzewczy do płyt cynkowych, karuzela odlewnicza, walcarki wstępne i wykańczające a także nożyce do cięcia blach. Całości dopełnia zespół 4 oryginalnych maszyn parowych w przeszłości napędzający urządzenia w walcowni. Okazjonalnie ciąg technologiczny prezentowany jest w ruchu, w oparciu o zabytkowy silnik elektryczny dużej mocy, walcarki czy nożyce wprawiane są w ruch.

Motocykle Amerykańskie

Szkolenie kierowców ok. 1920 na motocyklu Harley-Davidson FE

Muzeum Hutnictwa Cynku posiada w swoich zbiorach również jedną z największych i najbardziej wszechstronnych kolekcji zabytkowych motocykli Harley-Davidson i Indian w Polsce. Modele pochodzące z lat 1920 – 1986 są odrestaurowane i sprawne technicznie. W czasie cyklicznie organizowanych „Rozruchów Maszyn” pojazdy są uruchamiane i prezentowane zwiedzającym.

Kolekcja Jacoba Peppinga. Spalinowe silniki stacjonarne

Smarownica w silniku Deutz RME S 327 z 1921 r. prezentowanego na wystawie

Na wystawie prezentowana jest kolekcja ponad 100 zabytkowych spalinowych silników stacjonarnych pochodzących z lat 1890-1960. Kolekcja Peppinga to podróż przez historię projektowania, budowania i użytkowania silnika spalinowego. Na wystawie znajdują się silniki benzynowe, wysoko i średnio prężne, znajdujące zastosowanie jako źródła napędu dla maszyn warsztatowych, ale także pojazdów czy statków.