Wystawa czasowa “Legenda motocykli Harley-Davidson. Historia motocykli amerykańskich”

Zapraszamy serdecznie na wystawę czasową prezentującą unikatowe zabytkowe modele motocykli amerykańskich marek.

Ponadczasowe piękno i oryginalna forma maszyn zza oceanu to już legenda. Legenda, którą chcemy Państwu przedstawić bliżej w niebanalnym, wyjątkowym wnętrzu Walcowni, notabene rówieśniczki marki założonej przez Harleya i braci Davidson`ów.
Kontrast pomiędzy surowością industrialnego obiektu Walcowni Cynku (chropowate faktury, niedokładność), a gładkością, precyzją i kunsztem części motocykli uwypuklony grą światła i cienia to doświadczenie, które na długo pozostanie w pamięci odbiorców.

Wystawa jest dostępna dla zwiedzających do 03.maja. W wnętrzu Walcowni zgromadzono ekspozycję kilkudziesięciu motocykli prezentujących ewolucję techniczną i stylistyczną motocykli produkcji amerykańskiej. Zebrane maszyny wyprodukowano w latach 1914-1987. Z początkiem XX wieku na terenie USA funkcjonowało wiele małych firm produkujących motocykle własnej konstrukcji. Z początkiem lat 20. XX wieku amerykański rynek jednośladów został opanowany przez trzech największych producentów. Oprócz najpopularniejszej, tytułowej marki Harley-Davidson, należeli do nich firma Indian i Excelsior-Henderson. Oprócz eksponatów prezentujących te trzy firmy, znalazły się również motocykle marek Clevlend oraz Emblem. Wśród motocykli o przeznaczeniu cywilnym zaprezentowane zostały także motocykle wojskowe m.in. Harley-Davidson 42 WLA oraz Indian Chief 340 B. Zgromadzone eksponaty pochodzą z kolekcji:

-Amerikaans  Motorfiets  Museum- Max Middelbosch, Holandia

– Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej,

-zbiorów  kolekcjonerów  z Polski, Czech i Słowacji.

Światła skierowane na dwucylindrowe silniki, idealnie widać każdy najmniejszy detal, w wymuskanej karoserii odbijają się zabytkowe mury Walcowni…

 

Wystawa czynna od 29/03/2015 do 03/05/2015.  Miejsce: Walcownia Cynku, ul. 11 Listopada, Katowice-Szopienice

Godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek: 10:00-18:00
sobota – niedziela: 10:00-19:00

Cena biletu: 10 pln
* dzieci do 3 lat bezpłatnie // płatność tylko gotówką

W weekendy: 25-26/04 oraz 01/05-03/05/2015 zwiedzanie z przewodnikiem.

 

Zapraszamy serdecznie!

 

Wystawa czasowa “Legenda motocykli Harley-Davidson. Historia motocykli amerykańskich”